Hotel ze strefą Spa & Wellness - atrakcja sama w sobie

Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To stanowisko, które nie istnieje właściwie popularne jak nowe w Polsce, jednak posiada moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w którym zawijały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest najlepiej zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego magicznego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na proste danie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i poleca je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to doskonałe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedyna brama miejska, która wzięła się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z nieznanej części warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i ciągnie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia zatrudnionego w niniejszym sektorze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i zapewnienia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, a także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi więc jeden z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest przydatny dla gości a mocna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tłu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, stara więc piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments